Przejdź do treści

Szukaj w zintegrowanej platformie informacyjnej KRN:

Nowotwory tkanki łącznej i miękkiej
Po leczeniu

Po leczeniu (jakość życia, grupy wsparcia)

Pacjenci po zakończeniu leczenia onkologicznego  wymagają prowadzenia badań kontrolnych w celu wczesnego wykrycia wznowy miejscowej lub rozsiewu choroby. Nawrót choroby dotyczy 40-50% chorych i najczęściej ma miejsce w przeciągu pierwszych trzech lat po zakończeniu leczenia. U chorych na mięsaki o lokalizacji kończynowej są to najczęściej przerzuty do płuc (70%) lub wznowa miejscowa. Przerzuty mogą zlokalizować się również w jamie brzusznej i w zakresie węzłów chłonnych.

Badaniem umożliwiającym wykrycie wznowy miejscowej jest przede wszystkim badanie przedmiotowe, uzupełnione o USG blizny po leczeniu ogniska choroby. Należy także poinformować chorego o badaniach samokontrolnych, które umożliwiają wykrycie wznowy miejscowej poza schematem wizyt kontrolnych. Konieczna jest również radiologiczna ocena narządów klatki piersiowej w celu wczesnego wykrycia przerzutów do płuc. W większości przypadków wystarczy badanie RTG klatki piersiowej, u chorych z wysokim ryzykiem rozsiewu choroby wskazane jest wykonywanie tomografii komputerowej. Schemat badań kontrolnych zamieszczono w tabeli 1.

Zasady leczenia wznowy miejscowej czy rozsiewu choroby są analogiczne jak ogniska pierwotnego i synchronicznych przerzutów odległych, wyniki leczenia są jednak znacznie gorsze.

Chorzy na mięsaki mogą uzyskać pomoc także za pośrednictwem Stowarzyszenia „Sarcoma” (www.sarcoma.pl), które jest organizacją społeczną non-profit. Głównym jego celem jest pomoc pacjentom oraz upowszechnianie wiedzy o mięsakach i o najnowszych sposobach diagnostyki oraz leczenia. Na stronie internetowej zamieszczony jest także wykaz ośrodków onkologicznych, gdzie pacjenci mogą uzyskać pomoc medyczną.

Tab. 1. Badania kontrolne u chorych na mięsaki tkanek miękkich.

Rodzaj badania

Okres od zakończenia leczenia onkologicznego

1 rok

2 rok

3 lata

4 lata

5 lat

>5 lat

Badanie podmiotowe/przedmiotowe

4x

4x

3x

2x

2x

1x

RTG klatki piersiowej

(TK w grupie wysokiego ryzyka)

4x

4x

2x

2x

2x

1x

USG, TK, MRI ogniska operowanego

Zależnie od ryzyka wznowy miejscowej/samokontrola

Badanie krwi

4x

3x

2x

1x

1x

1x

Inne (scyntygrafia kośćca, PET, USG j. brzusznej, węzłów chłonnych)

Indywidualnie (zależnie od wskazań klinicznych)

Kliknij aby otrzymać wersję do wydruku i PDF

Aktualności

Nawet 30% nowotworów może być dietozależnych

Mgr Marta Miklewska (członkini naszego zespołu) wzięła udział w Konferencji Wojewódzkiej "Kontroluję nie ryzykuję" , gdzie opowiedziała o żywieniu w profilaktyce przeciwnowotworowej. Zachęcamy do zapoznania się z artykułem podsumowującym to wystąpienie.

Czy Krajowy Rejestr Nowotworów powinien być traktowany jako dobro narodowe?

Wywiad z dr hab. n. med. Joanną A. Didkowską w "Menadżer Zdrowia"

Konferencja prasowa
Konferencja prasowa „Nowotwory – Pandemia i co dalej?”

W związku z odbywającym się 4 lutego Światowym Dniem Walki z Rakiem zorganizowaliśmy konferencję prasową pod hasłem „Nowotwory – Pandemia i co dalej?”.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułem podsumowującym wydarzenie.

Początek strony