Przejdź do treści

Szukaj w zintegrowanej platformie informacyjnej KRN:

Nowotwory tkanki łącznej i miękkiej
Typy morfologiczne

Typy morfologiczne

Mięsaki stanowią niejednolitą grupę składająca się z ponad 50 różnych podtypów związanych z wyjściowym pochodzeniem tkankowym. Najczęściej rozpoznawanym typem jest mięsak pleomorficzny, czyli wielopostaciowy, a następnie tłuszczakomięsaki (liposarcoma). Do mięsaków zalicza się również między innymi:

  •  mięsaki gładkokomórkowe (leiomyosarcoma) z komórek mięśni gładkich,
  •  maziówczaki złośliwe (sarcoma synoviale) z komórek tworzących błony maziowe w stawach,
  •  mięsaki naczyń krwionośnych z pericytów (hemangiopericytoma malignum), czyli z komórek występujących w naczyniach krwionośnych, pełniących funkcję miedzy innymi ich wzmacniania,
  •  mięsaki naczyń krwionośnych (angiosarcoma),
  •  włókniakomięsaki (fibrosarcoma),
  •  guzy podścieliska przewodu pokarmowego (gastrointestinal stromal tumor).

Z terapeutycznego punku widzenia, mięsaki możemy podzielić na trzy grupy: mięsaki pleomorficzne (czyli inaczej wielopostaciowe), wrzecionowatokomórkowe (nazwa od kształtu komórek) i drobnokomórkowe. W przypadkach mięsaków pleomorficznych i wrzeciowatokomórkowych najistotniejszym elementem leczenia jest leczenie skojarzone (operacyjne usunięcie ogniska choroby oraz ewentualna radioterapia uzupełniająca), natomiast przy rozpoznaniu mięsaka drobnokomórkowego należy zastosować również chemioterapię z uwagi dużą wrażliwość tych nowotworów na ten rodzaj leczenia.

Kliknij aby otrzymać wersję do wydruku i PDF

Aktualności

MZ przedkłada finanse nad zdrowie?

Używkę, jaką jest tytoń, państwo powinno wypierać z rynku – powiedziała prof. Joanna Didkowska, kierownik KRN w wywiadzie z Mirą Suchodolską. Zachęcamy do przeczytania całego wywiadu na temat tej używki.

Pięcioletnie przeżycia polskich pacjentów wynoszą 70 proc., to około 10 punktów procentowych mniej niż w innych krajach UE

Przeżywalność pięcioletnia polskich pacjentów z przewlekłą białaczką limfocytową (PBL) wynosi obecnie 70 proc. – 10 proc. mniej niż w innych krajach Unii Europejskiej.

Tegoroczny Biuletyn już dostępny!

Przedstawiamy Państwu tegoroczny Biuletyn z danymi o zachorowaniach i zgonach na nowotwory w 2021 roku. Zachęcamy do lektury!

Początek strony