Przejdź do treści

Szukaj w zintegrowanej platformie informacyjnej KRN:

Nowotwory u dzieci - białaczki i chłoniaki
Chłoniak Hodgkina u dzieci

Chłoniak Hodgkina u dzieci

Chłoniak Hodgkina (chłoniak ziarniczy, HL) jest chorobą nowotworową układu chłonnego, mogącą rozwinąć się w każdym miejscu, w którym znajduje się tkanka chłonna, a także w narządach poza nim (płuca, opłucna, kości, skóra, przewód pokarmowy, ośrodkowy układ nerwowy). Coraz liczniejsze dowody wskazują na to, że z rozwojem tego nowotworu wiąże się zakażenie wirusem Epsteina-Barr (EBV).

W tym typie chłoniaka najczęściej powiększeniu ulegają węzły szyjne dolne. Szczególnie podejrzane jest powiększenie węzłów chłonnych nadobojczykowych. Węzły są zazwyczaj twarde, niebolesne, często tworzą pakiety. Ważne są również objawy towarzyszące powiększeniu węzłów chłonnych, takie jak podwyższenie temperatury ciała, utrata masy ciała, poty nocne, świąd skóry, suchy, męczący kaszel. Przy powiększeniu węzłów chłonnych w obrębie jamy brzusznej pierwszym objawem mogą być silne bóle brzucha, czasami imitujące nawet ostre zapalenie wyrostka robaczkowego. Decydujące znaczenie dla rozpoznania chłoniaki Hodgkina ma wynik badania patologicznego zajętego węzła chłonnego lub narządu pozalimfatycznego. Do badania należy pobrać w całości największy węzeł chłonny.

Stopień zaawansowania klinicznego chłoniaki Hodgkina określa się według klasyfikacji z Cotswolds (modyfikacja klasyfikacji z Ann Arbor).

Ponadto używa się uzupełniających określeń.

Kliknij aby otrzymać wersję do wydruku i PDF

Aktualności

Nawet 30% nowotworów może być dietozależnych

Mgr Marta Miklewska (członkini naszego zespołu) wzięła udział w Konferencji Wojewódzkiej "Kontroluję nie ryzykuję" , gdzie opowiedziała o żywieniu w profilaktyce przeciwnowotworowej. Zachęcamy do zapoznania się z artykułem podsumowującym to wystąpienie.

Czy Krajowy Rejestr Nowotworów powinien być traktowany jako dobro narodowe?

Wywiad z dr hab. n. med. Joanną A. Didkowską w "Menadżer Zdrowia"

Konferencja prasowa
Konferencja prasowa „Nowotwory – Pandemia i co dalej?”

W związku z odbywającym się 4 lutego Światowym Dniem Walki z Rakiem zorganizowaliśmy konferencję prasową pod hasłem „Nowotwory – Pandemia i co dalej?”.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułem podsumowującym wydarzenie.

Początek strony