Przejdź do treści

Szukaj w zintegrowanej platformie informacyjnej KRN:

Nowotwory u dzieci - białaczki i chłoniaki
Diagnostyka

Diagnostyka

W białaczkach w badaniu morfotycznym krwi zazwyczaj stwierdza się niedokrwistość, czyli małą liczbę czerwonych krwinek krwi, granulopenię (zmniejszenie ilości krwinek odpowiadających za odporność) i małopłytkowość (niedobór krwinek odpowiadających częściowo za krzepnięcie krwi). Ogólna liczba białych krwinek może być prawidłowa, obniżona lub podwyższona (nawet bardzo znacznie). Rozpoznanie ostrej białaczki limfoblastycznej ustala się wyłącznie na podstawie badania rozmazu szpiku kostnego. W związku z tym pacjent z odchyleniami od normy w obrazie krwi obwodowej powinien zostać skierowany do ośrodka specjalistycznego, w którym istnieje możliwość wykonania wszystkich niezbędnych badań już przy pierwszym pobraniu szpiku.

Podstawą rozpoznania nieziarniczego chłoniaka złośliwego jest badanie fragmentu tkanki nowotworowej pobranej w biopsji operacyjnej zmienionego wezła chłonnego lub zmiany znajdującej się w innej lokalizacji niż węzły chłonne. Pomocna jest również ocena szpiku kostnego. Przeprowadza się specjalistyczne badania w celu zdefiniowania podtypu chłoniaka oraz później w celu monitorowania choroby w czasie leczenie i po jego zakończeniu.

Kliknij aby otrzymać wersję do wydruku i PDF

Aktualności

Nawet 30% nowotworów może być dietozależnych

Mgr Marta Miklewska (członkini naszego zespołu) wzięła udział w Konferencji Wojewódzkiej "Kontroluję nie ryzykuję" , gdzie opowiedziała o żywieniu w profilaktyce przeciwnowotworowej. Zachęcamy do zapoznania się z artykułem podsumowującym to wystąpienie.

Czy Krajowy Rejestr Nowotworów powinien być traktowany jako dobro narodowe?

Wywiad z dr hab. n. med. Joanną A. Didkowską w "Menadżer Zdrowia"

Konferencja prasowa
Konferencja prasowa „Nowotwory – Pandemia i co dalej?”

W związku z odbywającym się 4 lutego Światowym Dniem Walki z Rakiem zorganizowaliśmy konferencję prasową pod hasłem „Nowotwory – Pandemia i co dalej?”.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułem podsumowującym wydarzenie.

Początek strony