Przejdź do treści

Szukaj w zintegrowanej platformie informacyjnej KRN:

Nowotwory u dzieci - białaczki i chłoniaki
Diagnostyka

Diagnostyka

W białaczkach w badaniu morfotycznym krwi zazwyczaj stwierdza się niedokrwistość, czyli małą liczbę czerwonych krwinek krwi, granulopenię (zmniejszenie ilości krwinek odpowiadających za odporność) i małopłytkowość (niedobór krwinek odpowiadających częściowo za krzepnięcie krwi). Ogólna liczba białych krwinek może być prawidłowa, obniżona lub podwyższona (nawet bardzo znacznie). Rozpoznanie ostrej białaczki limfoblastycznej ustala się wyłącznie na podstawie badania rozmazu szpiku kostnego. W związku z tym pacjent z odchyleniami od normy w obrazie krwi obwodowej powinien zostać skierowany do ośrodka specjalistycznego, w którym istnieje możliwość wykonania wszystkich niezbędnych badań już przy pierwszym pobraniu szpiku.

Podstawą rozpoznania nieziarniczego chłoniaka złośliwego jest badanie fragmentu tkanki nowotworowej pobranej w biopsji operacyjnej zmienionego wezła chłonnego lub zmiany znajdującej się w innej lokalizacji niż węzły chłonne. Pomocna jest również ocena szpiku kostnego. Przeprowadza się specjalistyczne badania w celu zdefiniowania podtypu chłoniaka oraz później w celu monitorowania choroby w czasie leczenie i po jego zakończeniu.

Kliknij aby otrzymać wersję do wydruku i PDF

Aktualności

Pięcioletnie przeżycia polskich pacjentów wynoszą 70 proc., to około 10 punktów procentowych mniej niż w innych krajach UE

Przeżywalność pięcioletnia polskich pacjentów z przewlekłą białaczką limfocytową (PBL) wynosi obecnie 70 proc. – 10 proc. mniej niż w innych krajach Unii Europejskiej.

Tegoroczny Biuletyn już dostępny!

Przedstawiamy Państwu tegoroczny Biuletyn z danymi o zachorowaniach i zgonach na nowotwory w 2021 roku. Zachęcamy do lektury!

Rak dróg żółciowych w Polsce - obraz epidemiologiczny wraz z analizą postępowania terapeutycznego w latach 2016-2020 - raport

Zapraszamy do lektury naszego najnowszego raportu poświęconego rakowi dróg żółciowych. W publikacji znajdziecie między innymi informacje dotyczące etiologii, czynników ryzyka, prewencji, objawów i diagnostyki, możliwości leczenia oraz epidemiologii.

Początek strony