Stadia zaawansowania
Na podstawie obrazu klinicznego oraz wykonanych badań można określić tzw. czynniki rokownicze w ostrej białaczce limfoblastycznej. Obecnie praktycznie bierze się pod uwagę reakcję na podawane leki sterydowe w 8. dniu leczenia, obecność choroby resztkowej – czyli stwierdzenie minimalnej ilości komórek nowotworowych w trakcie lub po zakończeniu leczenia, pewnego rodzaju charakterystyczne zaburzenia genetyczne, uzyskanie remisji, czyli ustąpienie choroby po 4 tygodniach leczenia, a także, lecz w mniejszym stopniu, wiek dziecka w momencie ustalenia rozpoznania oraz wstępną ilość białych krwinek. Czynniki rokownicze stanowią podstawę do przyporządkowania pacjentów z ostrą białaczką limfoblastyczną do odpowiednich grup ryzyka. W zależności od grupy ryzyka w większości współczesnych programów terapeutycznych dostosowywana jest intensywność leczenia.
System klasyfikacji klinicznej nieziarniczego chłoniaka złośliwego opiera się na badaniu pacjenta, badaniach obrazowych i badaniach laboratoryjnych. Jego celem jest ocena stopnia zaawansowania nowotworu do celów rokowniczych. Powszechnie przyjęty system klasyfikacji S. Murphy opiera się na dwóch kryteriach: miejscu pierwotnej lokalizacji choroby i wielkości jego masy. Szczegóły klasyfikacji klinicznej zawarto w tabeli 1.
Tabela 1. Stopnie zawansowania klinicznego NHL wg S. Murphy.
Zajęcie szpiku: obowiązkowe wykazanie w szpiku zwiększonej liczby blastów w zakresie równym lub powyżej 5% i poniżej 25%. W razie wykrycia blastów równych lub powyżej 25% należy rozpoznać ostrą białaczkę limfoblastyczną i zastosować do niej odpowiedni protokół.